Нова Зеландия
Нова Зеландия е държава в югозападната част на Тихия океан, състояща се от два големи острова - Северен (113.7 хил. кв. км) и Южен (151.7 хил. кв. км), разделени от пролива на Кук, както и на редица малки съседни острови (Стюард, Чатъм, Кермадек, Кембъл и др.). На Нова Зеландия са островите на Кук, Токелау и Ниуе в Океания. Бреговата линия е над 15 хиляди км. Голяма част от територията е заета от планини, възвишения и хълмове и вулканично плато с действащи вулкани, гейзери и горещи минерални води. Има повишена сеизмична активност.
Нова Зеландия е парламентарна демокрация и част от Британската общност. Столица е Уелингтън.
Природа
Нова Зеландия е рай от планини, фиорди, древни маорски традиции и великолепна природа. Повечето от моментите тук представляват: гледане към яркото тюркоазено море, което мие чистия пясък на плажа край тъмна зелена тропическа гора. Цялата тази гледка е озвучена от настойчивите звуци на щурците.
Около ¾ от територията на страната е заета от гори с височина до 3764 м. Много от най-редките растителни и животински видове по света са от тук. Горите в Нова Зеландия са изключително разнообразни - от субтропични на север с избуяли папрати и палми до заснежените алпийски гори на юг. Дърветата не изгубват листата си през зимата и остават зелени през цялата година.
Не е преувеличение, че крайбрежието на националния парк Абел Тасман (на името на холандския изследовател) е едно от най-красивите места в света. Южният остров на Нова Зеландия предлага една след друга спиращи дъха гледки и е меката на ходенето, или „скитането”, както е известно там Куинстаун, районът на „Властелина на пръстените“ и зимен ски-център е град до езеро и е обграден от зашеметяващи планини. Входът в югозападния район на фиордите, където огромни, покрити от дървета планини се издигат направо от гладките води не отстъпва по красота.
Най-високата планина на Нова Зеландия Маунт Кук (Аораки или „Пронизваща облаците“ на езика на местните маори), се вижда от районите на западното крайбрежие. Централните региони на Южния остров са непрекъснато изненадващи - те се превръщат от широки плата - в долини на река, от пусти лунни пейзажи - в много богата растителност по хълмовете.
Според легенда на маорите, Южният остров е бил формиран от преобърнато кану. Каменната котва на кануто е станала остров Стюърт, формиращ националния парк Ракиура. Това е единственото място в Нова Зеландия, където можете да видите през деня неуловимата национална икона на страната, кивито, което другаде е нощна птица. През нощта тук е възможно да се види южното сияние - феномен, който се наблюдава най-вече в южните географски ширини.
В Нова Зеландия няма змии и други отровни животни, а прилепът е единственият местен сухоземен бозайник. Поради липсата на естествени хищници, много от птиците са загубили способността си да летят. С пристигането на хората, които донасят животни като котки и плъхове, голяма част от безкрилите птици изчезнали.
Успоредно с местните видове, Нова Зеландия е дом на много внесени отвън животни като елени, свине, опосуми. Те са преследвани както за развлечение, така и с цел контролиране броя им, тъй като разрушават естествената среда на местните животински видове.
Водите около Нова Зеландия са дом за много риби, скачащи китове и колонии от тюлени.
Климат
Климатът на Северния остров е субтропичен, морски, на останалата територия е умерен. Средните месечни температури са от 5-12 до 14-19 градуса Сº. Валежите са между 400-700 мм, по наветрените склонове на планините - 2000-5000 мм. Реките са къси и пълноводни, а съществуващите езера са главно от вулканичен произход.
Държавно устройство
Нова Зеландия е държава в състава на Съдружество, оглавявано от Великобритания, начело с кралицата на Великобритания, представена от Генерал-губернатор (назначаван за 5 години). Законодателната власт е представена от еднопалатен парламент - Палата на представителите (120 депутати, избирани за 3 години), а изпълнителната - от Правителство, начело с премиер-министър.
Административно деление
Държавата се състой от 16 провинции (7 на Южния остров и 9 на Северния) и три островни територии - Чатъм, Кермадек и Кембъл. Под новозеландски суверенитет се намират и 2 асоциирани държави (Ниуе, Острови Кук) и една територия със самоуправление (Токелау).
Население
В Нова Зенландия живеят над 4 милиона души. Средната продължителност на живота при мъжете е 74 г., а при жените - 79 г. Основното население (над 75%) са англоновозеландци; следвани от полинезийци и англичани. По-малобройни са англоавстралийците, шотландците, китайците, индийците и други.
Официални езици са английския и маорския.
В религизно отношение преобладават християните (над 95%), като над 2/3 от тях са протестанти. Останалото население са океанийско- християнски секти, конфуцианци, индуисти и други.
История
Пъстрата история на Нова Зеландия започва с отделянето на земния масив Рангитата от големия древен континент Гондвана преди около 80 милиона години. Полинезийците са първите, които са открили и заселили в Нова Зеландия между 950 и 1 130 г. пр. хр. Счита се, че приблизително по същото време Маорите са се установили на островите Чатмън, близо до крайбрежието на Нова Зеландия.
През 1642 първия от европейските изследователи, Абел Тасман от Холандия, достига до Нова Зеландия. Първата среща между маорите и европееца е бурна и кръвопролитна. След като скицира частично бреговата линия, Тасман напуска Нова Зеландия, без да има възможността да стъпи на брега.
Сто години изминават преди пристигането на следващите европейци. През 1769 Джеймс Кук, британски изследовател, и Жан Франсоа, командир на френски търговски кораб, пристигат едновременно в Нова Зеландия. Никой от корабите не съзира другия.
От края на 1790 нататък, китоловци, търговци и мисионери пристигат и се заселват по крайбрежието. Слага се началото на междуплеменните войни.
Слуховете за френски планове за колонизация на Южният остров ускоряват действията на британците за присъединяване и последваща колонизация на Нова Зеландия . Маорите, местното население на Нова Зеландия, подписват договор с британците на 6 февруари 1840, известен като договорът Уайтанги. Последващото вливане на европейски колонисти довежда до бурния период на Новозеландските войни, които продължават от 1843 до 1872 и завършват с разгром над местното население. Маорите, макар и значително превъзхождани в числово отношение от враговете си, се доказват като внушителен и труднопреодолим съперник.
Нова Зеландия днес е независима нация в рамките на британската общност. Макар че по конституция английската кралица е държавен глава, не играе активна роля в управлението на правителството на Нова Зеландия.
Стопанство
Нова Зеландия е високоразвита индустриално-аграрна страна. От трудоспособното население 10 % са заети в селското стопанство, 25 % - в промишлеността, 65 % - в обслужващата сфера. Водещи промишлени отрасли са хранително-вкусова, целулозно-хартиена, машиностроителна, химическа, нефтопреработвателна промишленост, черна и цветна металургия. В страната се добиват природен газ, желязна руда, мед, олово, цинк, въглища, злато.
Селското стопанство е с висока степен на механизация и автоматизация. Развито е производството на пшеница, царевица, ечемик, овес, картофи, плодове и зеленчуци. Страната е на челни места в света по износ на редица висококачествени стоки - месо и млечни продукти, кожи, вълна. Отглеждат се 8 млн. глави едър рогат добитък, и е на едно от първите места в света по брой овце.
Традиционен отрасъл е уловът на риба и морски продукти.
Транспорт
Шосейната мрежа в Нова Зенландия е 90 хил. км; ж.п. линии - 4 хил. км. Главните пристанища в страната са: Оклънд, Уелингтън, Крайстчърч, Инверкаргил. Има едно международно летище - Уелингтън.
В страната е развит пешеходният туризъм, където с много ходене могат де се видят забележителните и красотите на природата. Въпреки че стотици хората вървят по пътя ежедневно, защото всички те пътуват в една и съща посока, пешеходците рядко се сблъскват един с друг. Като почти всичко друго в Нова Зеландия, можете да усетите, че все едно някой е създал този път само за вас.
Култура
Нова Зеландия има богата и разнообразна култура. В нея са отразени елементи на европейски, полинезийски и азиатски културни традиции, внесени от заселилите се тук жители от цял свят.
Културата и традициите на Маорите са изключително богати и разнообразни. Те включват в себе си както традиционни, така и съвременни изкуства. Традиционните изкуства като гравиране, тъкане, риторика, татуиране се практикуват в цялата страна. Следвайки стъпките на своите предшественици, тези хора пресъздават техниките, използвани преди хиляда години, като същевременно добавят и нови такива.
Днес културните традиции на Маорите включват още архитектура, симфонична и съвременна музика, театър и кино, изящните изкуства и литературата. Всичко това в Нова Зеландия се развива постепенно и поддържа ниво от най-високи стандарти.
Удивителните паметници и съкровища на маорите, някои от които датират от повече от 1000 години, силно контрастират на красивите колониални сгради. Ако се разходите в който и да е град в Нова Зеландия днес, ще установите колко очарователна и разнообразна в културно отношение е страната.
Една от основните характеристики, определящи образа на страната са хората с тяхното приятелско, искрено и непринудено отношение. Самоорганизацията и доброволчеството за обществени дейности са много популярни. На доброволни начала е поддържането на чистотата, пожарната, строенето и поддържането на публични места, охраната на реда.
Уелингтън е най-южният голям град в света. Намира се на брега на залива и стръмни склонове на хълмовете и е град на много лица. В допълнение към масивни конструкции от бетон и стъкло небостъргачи е оригиналната дървени постройки. Всичко е заобиколено от зеленина. Той е град на културата и изкуството.
Парична единица - новозеландски долар (NZ$) = 100 цента
от София до Уелингтън - 17 653 км